Projekt Bersdorf (Targoszyn)

Targoszyn/dawny Bersdorf jest jednym z wielu prowadzonych przeze mnie projektów. Aktualnie priorytetowy, jeden z najważniejszych.

Wszystko zaczęło się niepozornie od wyszukiwania dostępnych metryk urodzenia, aktów ślubu przodków. A może jeszcze jeden dokument, a może jeszcze dalej.. Pamiętam, że już w szkole podstawowej bardzo mnie zaciekawiło rysowanie takiego podstawowego drzewa genealogicznego rodziny.

Niestety nie zawsze poszukiwania były kolorowe. W kontaktach z urzędnikami zdarzało mi się słyszeć również niepocieszające historie. Np. że księgi urodzeń z rocznika przodka którego poszukuję, po prostu nie ma w archiwach. Z opowieści wynikało, że księgi dokumentalne z okresu międzywojennego bywały palone, niszczone, znajdowano je w rowach (pozdrawiam uprzejme i pomocne Panie urzędniczki). Tym samym poszukiwania momentami zawisały w martwym punkcie.

Obecnie, po latach i trudach dzięki temu zagłębianiu się w przeszłość i historię okazało się, że aż 3 pokolenia rodziny wywodzą się i żyły w dawnym Targoszynie. Były to akurat najburzliwsze lata dla tej wsi, ale jednocześnie najważniejsze do zapamiętania. Pierwsza wojna, druga wojna..
Właścicielami tamtejszych ziem była wówczas rodzina Richthofenów, po której Targoszyn zachował piękny (choć obecnie w znacznie gorszej kondycji) Pałacyk. Pałac z historią. Warto zwiedzić tę okolicę – serdecznie polecam ten cel podróży.
Interesując się losami tychże okolic warto przyswoić historię rodu Richthofen. O Manfredzie von Richhofen powstały nawet filmy np. „Czerwony Baron„.

Im więcej zdobywałem informacji na ten temat, tym bardziej mnie to wszystko wciągało i interesowało.

Prócz dociekania i wyciągania rodzinnych metryk z archiwów zacząłem dodatkowo zgłębiać wiedzę o dawnych losach wsi, o tym jak mogło się żyć wówczas mieszkańcom, kim byli, co robili..

Swoimi odkryciami postanowiłem się dzielić z zainteresowanymi na wspomnianej stronie fanpage (gdyż prowadzenie takiej strony jest póki co jeszcze za darmo). Strona zaczęła wzbierać w obserwujących co niezmiernie cieszy! Tam mają oni możliwość oglądać wszystkie odnalezione materiały na bieżąco.

Jak dotychczas wszystkie koszty ponosiłem i ponoszę samodzielnie z własnej prywatnej kieszeni.

Aktualnie nawiązałem kontakt z potomkami jednej z większych rodzin, którzy w tamtych latach również zamieszkiwali we wsi. Sam koszt wysłania za granicę jednego listu to niestety prawie 20zł. Ich rodzinne albumy mogą być jednak prawdziwą skarbnicą wiedzy historycznej dla obecnych mieszkańców Targoszyna. Ponadto jak wynikło z dotychczasowej rozmowy, kobieta (do której właśnie właśnie wysłałem list), która mogłaby najwięcej opowiedzieć i najprawdopodobniej znała osobiście mojego pradziadka we wsi, ma obecnie 100 lat (w grudniu 101) i zamieszkuje w niemieckim domu spokojnej starości.
Trudno nie powiedzieć więc, że czas nagli.. Jak wspomniałem – priorytet.

Jeżeli Ty albo Twoi przodkowie pochodzicie z Targoszyna, podzielasz zainteresowanie, również interesują Cię takie historyczne aspekty, poszukiwania, dawne dzieje, przodkowie, zagadnienia genealogiczne, masz świadomość ile czasu to wszystko wymaga, ile skupienia, skrupulatnego przeglądania, dociekania i wyszukiwania, a także środków finansowych. Jeżeli chciałbyś docenić pracę i wesprzeć wpłacając dowolny datek na działania, wedle własnego uznania, będę ogromnie wdzięczny!
Pozwoli to na dalsze działania i w zależności od stopnia wsparcia – na ich intensywności.


Przy okazji chciałbym jak zwykle zapytać czy nie posiada ktoś z Was przypadkiem jakichkolwiek zdjęć, pocztówek, skanów z dawnego Targoszyna (wówczas Bersdorf) z czasów międzywojennych od ok. 1914 do ok. 1945, a nawet znacznie wcześniej? Lub też inne materiały, publikacje w których zawarte były informacje o tejże wsi?
Być może nawet jeśli nie Wy, ale znacie kogoś kto stamtąd pochodzi i byłby w stanie przekazać jakiekolwiek interesujące informacje?

Interesuje mnie życie i losy ówczesnych mieszkańców, a także konkretne nazwiska i osoby m.in nazwisko Reimann).
Jeżeli jesteście w posiadaniu jakichkolwiek przydatnych informacji zapraszam gorąco do kontaktu!

*** Ponadto pożądane są również informacje nt. pobliskiego Mittel-Gutschdorf z przełomu lat 1900, tj. obecnie Goczałków oraz Eisdorf / Żelazów ***


Dziękuję Ci za czas który poświęciłeś/aś na przeczytanie tego tekstu 🙂

Projekt Bersdorf / Targoszyn
Projekt Bersdorf / Targoszyn

Skomentuj pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *